Działkowiczu nie daj się okraść! Zabezpiecz wartościowe mienie przed złodziejem.

Wiosna to najczęściej czas wielkich porządków i przygotowania terenu ogrodów działkowych do rekreacyjnego spędzania czasu w cieplejsze dni. Pamiętajmy jednak o właściwym zabezpieczaniu altanek oraz innych obiektów gospodarczych przed złodziejami.

Policjanci mając na uwadze zgłoszenia mieszkańców,

Coraz cieplejsze, słoneczne dni zachęcają do spędzania wolnych chwil na świeżym powietrzu. Wielu właścicieli działek już rozpoczęła prace lub też rekreacyjnie spędza czas na swoich ogródkach działkowych. Niestety to również czas, w którym często uaktywniają się działkowi złodzieje. Pozostawiony wartościowy sprzęt staje się dla nich łatwym i cennym łupem. Aby więc ustrzec się przed wizytą nieproszonych gości, a także zminimalizować ryzyko kradzieży czy dewastacji, lubińscy policjanci przypominają o właściwym zabezpieczeniu posiadanego mienia, tym samym zachęcają działkowiczów do stosowania się do kilku podstawowych zasad ostrożności.

Aby w pełni cieszyć się czasem, mile spędzonym na świeżym powietrzu, przede wszystkim musimy pamiętać o zamykaniu kłódek i zamków altanek, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w altanach. Kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe powinniśmy za każdym razem przenosić w bardziej bezpieczne miejsce, np. do zamkniętej piwnicy w miejscu zamieszkania.

Jeżeli jednak przedmiotów nie da się przenieść warto oznaczyć je w sposób trwały, zrobić dokumentację fotograficzną oraz zachować wszystkie dokumenty gwarancyjne. Wartościowe narzędzia należy umieścić w miejscu niewidocznym. Pamiętajmy, aby altankę zabezpieczyć w atestowane zamki i drzwi oraz kraty w oknach, a nawet alarm. Każda trudność w pokonywaniu przeszkód może zniechęcić włamywacza do działania.

Nie zapominajmy, że złodziej może wejść na działkę, także wtedy gdy na niej przebywamy i niezauważalnie pozbawić nas osobistych rzeczy. Ważne jest by w trakcie wykonywania prac porządkowych nie pozostawiać w otwartych altanach pieniędzy, dokumentów i kluczy, gdyż sprawca posiadający informacje o miejscu zamieszkania działkowicza, przy użyciu skradzionych kluczy szybko może przedostać się również do jego mieszkania.

Niezastąpionym zabezpieczeniem mienia przed kradzieżą jest również zaprzyjaźniona grupa sąsiadów. Pracując lub odpoczywając na działce należy zwracać uwagę na teren ogrodu sąsiada, na to czy nie przebywają tam podejrzane osoby. Starajmy się zapamiętywać twarze obcych osób przebywających w obrębie ogrodów ponieważ mogą być to potencjalni sprawcy przestępstw i wykroczeń, a rysopis może pomóc Policji w ich zatrzymaniu.

asp. szt. Sylwia Serafin Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Źródło : magazyn.elubin.pl za www.pzd.pl

Działkowiczu nie daj się okraść! Zabezpiecz wartościowe mienie przed złodziejem.
Przewiń do góry