Media wciąż donoszą o pożarach wybuchających w ogrodach działkowych. Chociaż przyczyny bywają różne, to najczęściej są one wynikiem ludzkiej lekkomyślności i nieprzestrzegania regulaminu ROD. PZD przypomina, że stosowanie się do przepisów obowiązujących w ogrodach może zapobiec nie tylko stratom materialnym, ale też ludzkim tragediom.
Niestety nie udało się uniknąć tragedii w ROD w Wejherowie, gdzie w płomieniach śmierć poniósł mężczyzna. Strażacy badają przyczyny pożaru. Wiadomo jednak, że pomoc przyszła zbyt późno, gdyż strażacy mieli utrudniony dojazd do działki, na której znajdowała się altana. Pokazuje to jak ważny może być – bagatelizowany czasem – par. 34 Regulaminu ROD zabraniający zwężania alejek ogrodowych np. przez sadzenie drzew i krzewów. W przypadku pożaru altany w Chodzieży strażacy ustalili, że prawdopodobną przyczyną było zaprószenie ognia z kominka. Na szczęście nikt nie zginął. Jednak wiele wskazuje na to, że w obu opisanych sytuacjach altany były zamieszkiwane, czego zabrania obowiązujące prawo.
Z kolei w Jasienicy paliło się składowisko odpadów zielonych, a w Kędzierzynie-Koźlu strażaków wezwano do płonących suchych gałęzi. Tylko dzięki szybkiemu zgłoszeniu pożaru na telefon alarmowy, ogień nie przeniósł się na altany. Niestety mniej szczęścia miał działkowiec z Chodzieży. Jego altana zapaliła się na skutek wypalania odpadów roślinnych, czego zabrania regulamin ROD. W Piekarach Śląskich pożar objął aż dwa budynki. Akcja gaśnicza w jednym z bytomskich ogrodów nie należała do łatwych. Strażacy otrzymali wezwanie do pożaru altany, ale ogień tak szybko się rozprzestrzeniał, że gasić musieli aż trzy altany. W akcji uczestniczyło 11 zastępów straży. Tu także okazało się, że dojazd był utrudniony i linie gaśnicze musiały być prowadzone na odległość 400 metrów! Szczęśliwie w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
Te przykładowe sytuacje pokazują, jak ważne jest stosowanie się przez użytkowników działek w ROD do przepisów znajdujących się w regulaminie rodzinnych ogrodów działkowych.
PZD apeluje także o sąsiedzką czujność – szybkie zgłoszenie niepokojącej sytuacji, może zapobiec pożarowi lub znacznie ograniczyć jego zasięg.
LS
Źródło: www.pzd.pl