W Polsce już ponad 100 ognisk grypy ptaków.

Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie do 3 kwietnia 103 ognisk ptasiej grypy w Polsce. W ostatnich dniach wykryto 10 nowych ognisk, z czego dziewięć w województwach mazowieckim i wielkopolskim, czyli w zagłębiach hodowli drobiu. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnych 10 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Wszystkie wyniki badań wskazują na wirusa grypy ptaków podtypu H5N8.

Wszystkie wyniki badań wskazują na wirusa grypy ptaków podtypu H5N8. Dziewięć ognisk tej choroby zostało wykrytych w gospodarstwach komercyjnych, w powiatach, w których w ostatnim czasie stwierdzono występowanie grypy ptaków u drobiu; z tego trzy ogniska stwierdzono w województwie wielkopolskim w powiecie kaliskim, a sześć ognisk w województwie mazowieckim, z czego cztery w powiecie żuromińskim, a dwa w powiecie mławskim.

Natomiast jedno ognisko zostało wykryte w woj. warmińsko-mazurskim w powiecie mrągowskim. Choroba ta wystąpiła w gospodarstwie niekomercyjnym, znajdującym się na terenie ogródków działkowych w Mikołajkach, gdzie utrzymywano 101 sztuk drobiu (94 kury i 7 kaczek). Największe ognisko grypy ptaków zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 79,8 tys. kur hodowlanych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Cegielnia Ratowska w gminie Radzanów, powiat mławski, woj. mazowieckie.W tej samej gminie jest też drugie co do wielkości ognisko. Wykryto je w gospodarstwie komercyjnym, w którym było prawie 67,5 tys. kur niosek. Gospodarstwo jest w miejscowości Zgliczyn Glinki w gminie Radzanów.W sumie w tych 10 ogniskach znajdowało się ok. 280 tys. sztuk drobiu. Ptaki zostały poddane zabiciu i utylizacji. Wokół ognisk zostały wyznaczone obszary zapowietrzone (w promieniu 3 km) i zagrożone (w promieniu 10 km).Ponadto, w okresie wolnym od pracy, tj. w dniach 3 – 5 kwietnia Inspekcja Weterynaryjna w woj. mazowieckim i śląskim pobrała próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ptasiej grypy w sześciu gospodarstwach – poinformowano w komunikacie.

Źródło: www.pzd.pl za (PAP) autor: Anna Wysoczańska,

W Polsce już ponad 100 ognisk grypy ptaków.
Przewiń do góry