Zima w ROD – Reportaż z ROD „Na Wójtowej Roli” w Klebarku Małym.

Zima to czas spoczynku roślin i przerwa w pracach ogrodowych, jednak nie oznacza to, że nie warto odwiedzać ROD. Wręcz przeciwnie, ogród w zimowej szacie nabiera zupełnie nowego wyrazu i potrafi zachwycić równie mocno, co ten w letniej odsłonie. 

ROD „Na Wójtowej Roli” w Klebarku Małym zajmuje powierzchnię ok. 100 ha. Dla ułatwienia orientacji w terenie, w kluczowych punktach komunikacyjnych ustawiono duże plany ROD. Jest to bardzo duży teren otoczony lasami, w związku z tym zimowe krajobrazy są tam wyjątkowo malownicze. Elementem który dodatkowo podnosi wartość estetyczną ROD jest ciekawe ukształtowanie terenu.

Zima to także czas porządków na terenie ROD. Lokalizacja obok lasu to gwarancja pięknych widoków, ale także dodatkowych obowiązków, ponieważ drzewostan bywa uszkadzany przez wiatr. ROD wyposażony jest w niezbędny sprzęt, który pozwala samodzielnie poradzić sobie z uprzątnięciem powalonych drzew, a Zarząd ROD chętnie udziela pomocy działkowcom.

Drzewa powalone przez wiatr wykorzystuje się jako materiał na deski, służące później do bieżących potrzeb ROD. Działkowcy wraz z Zarządem wykonali stoły oraz ławki, które wykorzystywane są podczas wydarzeń odbywających się w ROD. Na terenie ogólnym powstał staw przeciwpożarowy a obok niego drewniane ogrodzenie i miejsce rekreacyjne z ławkami i stolikiem, które także powstały dzięki zaangażowaniu Zarządu oraz działkowców.

Zimą warto odwiedzić działkę aby skontrolować, czy nie dzieje się na niej nic niepokojącego. W czasie odwilży można podlać rośliny zimozielone, aby uniknąć suszy fizjologicznej i strącić z nich nadmiar śniegu, żeby zapobiec połamaniu gałęzi. Należy także sprawdzić rośliny zabezpieczone na zimę. Przy okresowych ociepleniach, zabezpieczenie nie oddziałuje pozytywnie, i może niepotrzebnie pobudzić roślinę do wcześniejszego rozpoczęcia wegetacji. W takich wypadkach zabezpieczenie należy zdjąć do czasu kolejnych spadków temperatury.

Ptaki latem umilają nam przebywanie na działce, dlatego zimą warto zadbać o naszych skrzydlatych sąsiadów. Mróz oraz gruba warstwa śniegu to dla nich znaczne utrudnienie w zdobyciu pokarmu. Jeśli planujemy rozpocząć dokarmianie warto zakupić lub zrobić w tym celu karmnik. Pokarm zaczynamy stopniowo dawkować już jesienią, i kontynuujemy przez całą zimę, gdyż ptaki łatwo przyzwyczają się do tej formy zdobywania pożywienia. Pamiętajmy także o utrzymywaniu porządku wokół karmników. W ROD „Na Wójtowej Roli” da się zauważyć budki lęgowe i karmniki dla ptaków, zarówno na terenie ogólnym, jak i działkach. 

stnieje także mniej angażująca forma pomocy ptakom – stworzenie im naturalnej stołówki. Mowa tu o zastosowaniu krzewów owocujących, zachowujących owoce w okresie zimowym. Przykładami takich roślin są berberysy, irgi, cisy, kaliny, derenie, dzika róża, aronia, bez czarny, rokitnik, jarząb pospolity, ligustr, śnieguliczka. W ROD „Na Wójtowej Roli” można spotkać wiele z wymienionych roślin.

Oprócz kontrolowania stanu działki i dokarmiania ptaków, warto wybrać się na spacer w ROD, aby podziwiać rośliny ozdobne zimą – nie tylko te iglaste.

Ewelina Skarzyńska

Źródło: www.pzd.pl

Zima w ROD – Reportaż z ROD „Na Wójtowej Roli” w Klebarku Małym.
Przewiń do góry