Monitoring sąsiedzki – sposób na przeciwdziałanie kradzieżom w ROD.

Zima, przysypane śniegiem i ściśnięte mrozem rabaty w ROD, to czas kiedy użytkownicy działek pojawiają się na nich rzadziej. Wiedzą o tym złodzieje. Dlatego w tym okresie mnożą się doniesienia o włamaniach do altan. PZD apeluje do działkowców o wzmożoną czujność i zgłaszanie podejrzanych sytuacji policji.

Dolnośląska policja zatrzymała trójkę złodziei, którzy włamywali się do altan ogródków działkowych we Wschowie. Wpadli na gorącym uczynku, w środku nocy. Nie wiedzieli, że jeden z właścicieli działki ma na niej monitoring. To on zaalarmował  policję, która zjawiła się błyskawicznie. Wśród odzyskanych łupów były m.in. cenne elektronarzędzia.  Dwóch włamywaczy zatrzymała także policja w Bytomiu. Okazało się, że obrabowali z narzędzi i urządzeń 11 altanek na terenie ogródków działkowych przy ulicy Dzierżonia.

W Kościerzynie 26-letni mężczyzna postanowił wzbogacić się okradając altany w ogródkach działkowych z co cenniejszych elektronarzędzi. Policja udowodniła mu 5 włamań. Niestety tylko część skradzionych przedmiotów udało się odzyskać. W ogródkach działkowych w Piotrkowie Kujawskim od początku stycznia nieznani sprawcy włamywali się altan i kradli pozostawione w nich urządzenia m.in. kosiarki, butle gazowe glebogryzarkę, piłę spalinową. Dzięki dochodzeniu policji udało się złapać i postawić zarzuty trzem złodziejom. Większość skradzionego mienia odzyskano. Z kolei w jednym z kieleckich ROD złodziej ukradł piec i narzędzia warte w sumie trzy tysiące zł!

Takich historii można by przytoczyć więcej. Warto pamiętać, że uniknięcie włamania – a jeśli już się wydarzy – pojmanie przez policję sprawców, w dużej mierze zależy od czujności samych użytkowników działek.

Dlatego Polski Związek Działkowców apeluje o odwiedzanie działek także zimą i obserwowanie nie tylko własnego terenu, ale i ogródków sąsiadów.

O skuteczności tej metody przekonali się użytkownicy jednej z działek w Zabrzu. Kiedy przybyli na nią w środku dnia, spłoszyli niczego nie spodziewającego się włamywacza. Błyskawicznie zaalarmowali policję. Złodziej uciekł, jednak dzięki szybkiej akcji policji udało się go złapać.

Jak pokazuje jeden z przytoczonych przykładów skuteczny jest także monitoring zainstalowany na działce czy w ROD.

Aby uchronić się przed stratami policjanci przypominają, że warto przestrzegać kilku zasad:

  • nie pozostawiać na działce na zimę wartościowych rzeczy,
  • zrobić listę przedmiotów, które zostają na działce (i ewentualnie spisać ich numery fabryczne),
  • dobrze zabezpieczyć drzwi i okna altanki,
  • nie zostawiać kluczy w ogólnodostępnym miejscu,
  • uważać na kręcących się w pobliżu działki ludzi, pytać kogo szukają,
  • nie wpuszczać bez uzasadnionych powodów nieznanych osób,
  • zwracać uwagę także na działkę i altanę sąsiadów.  

Bezcenne może być także możliwie najszybsze zgłoszenie niepokojącej sytuacji policji. Dzwonić należy pod numer 112 lub 997.

Oprac. LS

Źródło: www.pzd.pl

Monitoring sąsiedzki – sposób na przeciwdziałanie kradzieżom w ROD.
Przewiń do góry