Pożary altan w ROD. Jak zmniejszyć ryzyko?

Zima to okres, kiedy częściej dochodzi do pożarów altan w ROD. Zwykle jest to efekt niezgodnego z prawem zamieszkiwania na działkach, czasem wadliwej instalacji elektrycznej. Trudno całkowicie wyeliminować takie sytuacje, jednak stosowanie się do zaleceń zawartych w „Otwartym programie bezpieczeństwa w rodzinnych ogrodach działkowych PZD” pomaga zminimalizować ich liczbę.

Pożary altan w ROD to temat, który z nastaniem chłodów przewija się przez media w całym kraju. To czas, kiedy bezdomni poszukują schronienia przed zimnem, deszczem, wiatrem. Także użytkownicy działek – mieszkający w altanach nielegalnie – zaczynają je ogrzewać.

Ludzka nieostrożność

Tak było w przypadku pożaru altany na warszawskiej Pradze pod koniec października, czy na początku grudnia w ROD w Szczytnej i w Szczecinie. Tylko między 15 a 19 grudnia bieżącego roku doszczętnie spłonęły altany w ogrodach w Chojnie i Wierzchowicach, strażacy byli też wzywani do pożarów altan w ROD w Bielawie i Konstantynowie Łódzkim (spalił się dach i część ocieplenia). Natomiast w Nowym Tomyślu strażacy zaalarmowani, że spod dachu jednej z altan wydobywa się dym  musieli rozebrać drewniany stropodach, dogasić tlące się belki, sprawdzili też przy pomocy kamery termowizyjnej ewentualne zarzewia ognia.

Na szczęście w żadnym z tych pożarów nie doszło do tragedii. W Warszawie to strażacy z narażeniem życia uratowali przebywającego w altanie mężczyznę. Jak wielki i trudny do opanowania jest to żywioł pokazuje, że np. w Chojnie w gaszeniu altany udział wzięły aż  trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, w Wierzchowicach sześć, a w Konstantynowie dwa zastępy zawodowej straży i dwa OSP. Przyczyny pożaru to zwykle nieostrożne obchodzenie się z ogniem: ogrzewanie altany piecykami i brak nadzoru nad nimi, zaśnięcie z papierosem, wybuch butli gazowej, czasem zły stan techniczny i zwarcie instalacji elektrycznej. W większości przypadków to skutek nielegalnego zamieszkiwania w altanie przez bezdomnych lub działkowców, którzy nie przestrzegają prawa (zakaz zamieszkiwania znajduje się w ustawie o ROD oraz w Regulaminie ROD).

Zadbaj o bezpieczeństwo!

Skutki pożaru w altanie, to zawsze poważne straty finansowe. Zdarza się, że dotyczą nie tylko tej jednej działki, ale także sąsiednich. Czasem nie udaje się uratować życia ludzkiego.

Bezpieczeństwo w ogrodach jest tematem bardzo ważnym dla Związku. Dlatego w 2019 roku przyjął „Otwarty program bezpieczeństwa w rodzinnych ogrodach działkowych PZD”, który zawiera także wskazówki,  jakie działania prewencyjne powinny podjąć zarządy oraz sami działkowcy dla poprawy bezpieczeństwa, m.in. zminimalizowania ryzyka wybuchu pożaru w rodzinnym ogrodzie działkowym.

  • Dobry sąsiad. Najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym środkiem jest zaangażowanie ze strony samych działkowców, czyli sąsiedzkie monitorowanie sytuacji nie tylko na swojej, ale też na sąsiednich działkach i reagowanie na sytuacje, które mogą stwarzać zagrożenie pożarem. Zaobserwowanie osób bezdomnych należy zgłosić nie tylko we własnym, ale także ich interesie – czasem w ten sposób uratujemy ludzkie życie. Można powiadomić zarząd ROD, policję, straż miejską lub ośrodek pomocy społecznej.
  • Sieć energetyczna. Program PZD  zwraca też uwagę na bezpieczeństwu instalacji i sieci ogrodowych. Sieci energetyczne muszą być obowiązkowo wyposażone w zawory bezpieczeństwa pozwalające na natychmiastowe odcięcie całego ogrodu, bądź tylko określonego obszaru od zasilania w przypadku wystąpienia zagrożenia. Niezbędne jest też regularne serwisowanie siec. Nie można również zapominać o kontroli instalacji elektrycznej w altanie.
  • Tablice informacyjne. Instrukcja postępowania w przypadku zagrożenia oraz telefony do odpowiednich służb powinny znajdować się w ROD przy  każdej bramie oraz przy siedzibie zarządu.
  • Drożność alejek. Zapewnienie drożności alejek zapewni szybsze dotarcie służb ratunkowych, w przypadku pożaru – wozu strażackiego.

Wśród działań, które mogą zmniejszyć ryzyko wybuchu pożaru warto wymienić też zainstalowanie w ogrodzie systemu monitoringu. Natomiast poczucie indywidulanego bezpieczeństwa zwiększy wykupienie  indywidualnej polisy ubezpieczeniowej.

Lidia Sosnowska

Źródło:www.pzd.pl

Pożary altan w ROD. Jak zmniejszyć ryzyko?
Przewiń do góry